Bez kategoriiWydarzenia

10 października – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

By 10 października 2020 No Comments

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Obchodzony jest już od 1992, a opiekę nad wydarzeniem sprawuje organizacja World Federation For Mental Health, która zapoczątkowała tę ideę i podejmowała działania mające szerzyć ją na światową skalę. Przez pierwsze dwa lata nie ogłaszano corocznych haseł przewodnich, tradycję zaczęto w 1994. Jeśli ktoś jest zainteresowany historią, więcej informacji można znaleźć pod tym adresem https://wfmh.global/world-mental-health-day/ 

W tym roku hasło przewodnie odnosi się do każdego z nas. Żyjemy w lęku ze względu na pandemię, która ogarnęła cały świat, dotyka ona nas wszystkich jako ludzi, obywateli, rodziców, uczniów, nauczycieli, lekarzy, pracowników, opiekunów swoich starszych rodziców itd. Każda pojedyncza rola jest obarczona pewnym ryzykiem. Dlatego tegoroczne hasło brzmi: zdrowie psychiczne dostępne dla każdego, niezależnie kim jest i gdzie mieszka.

Czym jest zdrowie psychiczne?

Jest to trudno definiowalne pojęcie. Jeśli wielu ludzi podejmie próbę znalezienia własnej definicji, powstanie wiele różniących się od siebie twierdzeń i to ma dużą wartość, bo dzięki nim wydobywamy ze słowa, z jakiegoś pojęcia coś dla nas osobistego, cennego i to może być początek innych rozmyślań czy nawet działań. 

Dla mnie zdrowie psychiczne jest czymś, do czego się dąży. Jest równowagą, balansem.
Stres, prędkość życia, wymagania, to, co i kto nas otacza, często uderza w naszą tarczę, niekiedy naruszając barierę ochronną, zaburzając równowagę. Zdrowie psychiczne jest tarczą, która nas chroni przed tym, lecz nie jest niezniszczalne. Czasem przyjmujemy zbyt duży cios i potrzebujemy wsparcia, rekonwalescencji. Inną właściwością tej tarczy jest to, że może ewoluować, wzmacniać się, zmieniać. Można do niej dodawać nowe zabezpieczenia, które pojawiają się dzięki doświadczeniu różnych życiowych trudności i radości. Zdrowie psychiczne jest procesem. Nie jest zamrożone raz na zawsze w niezmiennej postaci, bo przecież wpływa na nie codzienność, w której funkcjonujemy oraz otaczające nas warunki, ludzie. Mamy też wpływ na szukanie własnej równowagi, umacnianie swoich mechanizmów ochronnych, pomagających łagodzić stres. A nasza tarcza jest naszą tarczą, trzymaną i tworzoną przez nas, co oznacza, że każdy posiada własną, unikalną drogę. Nawet jeśli w danym momencie tarcza jest podziurawiona, nieco zniszczona, dajmy jej i sobie czas na regenerację, czyniąc siebie jeszcze silniejszymi i świadomymi swoich potrzeb.

Dbajmy o siebie – różnorodnie.

Tekst napisała: Martyna Dębska – studentka kulturoznawstwa, współpracuje z Przystankiem Latającej Żyrafy